Det som började med en tanke förra veckan har numer blivit realitet och bollen är ordentligt satt i rullning.
Nu har jag bestämt att Södvik Säsong 2014 ska tävla i Brussels Beer Challange. På riktigt. Jag har fått ok från bryggeriet och jag har skapat ett konto på B.B.C. Ni är även några som redan har eller gått med på att sponsra detta något tokiga projekt vilket jag är väldigt tacksam över. Det var även några stycken som menade att jag skulle starta en crowdfunding.
Utan att knappt veta vad crowdfunding var gav jag mig in bland gräsrotsfinansieringsidorna. Emellertid skulle det vara lättare sagt än gjort och efter att ha lagt närmare 15 timmar har mitt projekt inte blivit godkänt ännu men skam den som ger sig. Förhoppningsvis finns min kampanj på plats innan helgen.
Nu ska jag bara samla kraft och hitta tid till att rätta till de sista sakerna sen hoppas jag att ni backar mig och Södvik Säsong. Det är den värd!
Tack för uppmärksamheten/
Jens Skrubbe