Fyra högt eftertraktade lambicer på väg!

Om tio dagar kommer lambicblanderiet Tilquin släppa fyra syrliga rariteter på marknaden varav två tidigare aldrig buteljerats. Trots limiterade köp antar jag att det kommer att bli huggsexa.

För det första får Tilquinfansen åter igen chansen att lägga vantarna på de fullständigt magiska druvlambicerna Tilquin Oude Pinot Noir och Tilquin Oude Pinot Gris. Utöver det väljer Pierre Tilquin att släppa två av hans fruktlambicprojekt som fallit ut väl vilket jag uppskattar. Dels är det svartvinbärsbrygden Tilquin Oude Cassis och dels är det Tilquin Oude Myrtille Sauvage som förädlats med ‘vilda’ blåbär.

Utan att lova för mycket har jag mina aningar om att åtminstone ett par av dessa ämnar att komma till Sverige under hösten och då ska jag göra mitt yttersta för att komma över dem!

Tack för uppmärksamheten/

Jens Skrubbe

2 tankar på “Fyra högt eftertraktade lambicer på väg!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s