Jag avbryter ledigheten än en gång när jag inte kan undgå att notera att An Delanghe på importföretaget Belgodeli är i Belgien och besöker sina klienter. I sig är detta inget ovanligt men med tanke på de bilder hon lägger ut känner jag mig nödgad att delge er vissa av dem.
Igår var hon på besök hos Pierre Tilquin och hans lambicblanderi i Rebecq. Bilden ovan visar pinfärsk Tilquin Pinot Noir som högst troligt dyker upp i Sverige ånyo när den är klar. Om allt blir som hon vill och om Pierre är godhjärtad kommer även de två mer eller mindre nya produkterna Tilquin Pinot Gris samt Tilquin Groseille. Detta vore sannerligen en ynnest och en synnerligen god nyhet.
Idag fortsatte An sitt kuskande genom sitt forna hemland och via Dupont landade hon i eftermiddags hos De Ranke. Ryktet om Tilquins produkter må vara fantastiskt men när jag såg ovanstående bild blev jag helt till mig. Som ni ser står de Lambic de Dottignies och det är mig veterligen första gången de ger sig på att brygga egen lambic. Förut har dessa två bryggare köpt lambic från Girardin när de skapat de suveräna produkterna Cuvée de Ranke och Kriek de Ranke. Frågan är om de kommer sluta med det när de skapar en egen variant eller om det är ett försök till en eller flera nya produkter? Det ska bli intressant att följa detta och An kommer säkert upplysa mig när hon har tid.
Tack för uppmärksamheten/
Jens Skrubbe