Fort Lapin

Idag släppte Belgoklubben höstlådans femte öl till våra medlemmar och facebookföljare. Utan att slå mig för bröstet allt för mycket börjar det arta sig fint och det ser ut att bli en härlig höst.

  

Ölet kommer från bryggeriet Fort Lapin, heter Fort Lapin 10 och det är en kraftfull belgisk Barley Wine (eller Quadrupel som bryggaren väljer att kalla den). Fort Lapin är det 47:e bryggeriet som dyker upp i Belgoklubbens korta historia och det är en enmansshow som drivs av den driftige Kristof Vandenbussche. 

  
Fort Lapin ligger i Brugges utkant och namnet är taget från en borg som låg på samma plats och som byggdes 1664 för att försvara stadens invånare. Bryggeriet som också är ungt grundades 2011 och har för närvarande lyckats spotta ur sig fyra olika öl. Förutom de tre ovanliggande produkterna har bryggeriet även släppt en belgisk besking vid namn Hoplapin. Det känns förträffligt att kunna sprida en av Kristofs passionerade brygder till våra medlemmar.

Tack för uppmärksamheten/

Jens Skrubbe

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s