Två nya storflaskor…

…släpps om några minuter på Systembolaget. Storflaskor eller sharing bottles som de har börjat kallas är på uppsving och jag hoppas att vi i Belgoklubben har bidragit till den trevliga, vänskapliga och gemytliga trend.

  
På tal om Belgoklubben så är en av dagens nyheter just en öl som vi hade i årets sommarlåda. La Rulles Triple är en exemplariskt fulländad Triple som har allt jag önskar i denna gudomliga ölstil! Så här beskrev jag den somras:

En uppvisning i perfektion och fingertoppskänsla. Från första sippen till sista klunken bjuder denna guldgula produkt på en välbalanserad njutning som känns i varenda por. Brygden är fräsch och frisk likt daggkåpans första droppar. Denna smäktande produkt stannar kvar länge och lämnar en stark önskan om att få uppleva den igen ungefär som de bästa sommarminnena.

Ett givet köp för min del!  

Öl nummer två är också på återbesök i Systembolagets sortiment även om det var ett tag sedan sist. Cuvée Angelique från Glazen Toren i Erpe-Mere är från början en ‘vrouwen brouwen’, dvs en fruöl. Bryggeriet drivs av tre herrar men en gång per år får deras fruar ta över bryggeriet och iscensätta en öl. Just detta exemplar blev så lyckat att den  togs upp i Glazen Torens standardsortiment. En härlig Brune som lämpar sig väl till den kommande höstens kulinariska läckerheter. Jag tänker svamp, rotfrukter, viltkött och mustiga grytor.

Tack för uppmärksamheten/

Jens Skrubbe

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s