Jisses, jag har svårt att tro att ett sådant här intensivt ölår med bland annat sex resor till Belgien kommer att avslutas i Bryssel. Fantastiskt!
En rolig aspekt är att jag får börja 2015 i det förlovade landet och ytterligare en härlig sak är att jag kommer att få besöka och se mycket som inte är relaterat till öl. Eventuellt blir det både ett besök på Atomium, kanske Centre Belge de la Bande Dessinée eller möjligen MIM**
Dock måste jag äta och det finns två ställen som De la Senne bryggt unika öl för. För det första är det Fish & Chips-stället Bia Mara som förutom ölen verkar ha fantastiska varianter av detta brittiska påfund.
Det andra stället är framför allt inriktat på lyxiga smörgåsar och givetvis bra öl därtill. Pistolet som stället heter är döpt efter just en typ av bröd och självklart är det husets specialitet.
Tack för uppmärksamheten/
Jens Skrubbe