Syrliga tider på Pressklubben!

Från och med torsdag och några dagar framåt kommer vi ha en syrlig minifestival på jobbet där jag dels kopplar ett gång härliga suringar på fat samt dels att man har möjlighet att smaka några flaskrariteter på glas!

   
Bland annat kommer jag koppla mitt sista fat av Tilquin Quetsche Draft Version. Vidare blir det två lambicer, den ena är Oud Beersel Kriekenlambiek och den andra är Lindemans Lambiek. Jag har även dammat av ett fat oud bruin från Strubbe vid namn Ichtegems Grand Cru från 2015. 

 På flaskfronten kommer jag att plocka fram det som finns i gömmorna och som sagt kommer det finnas möjlighet att testa en del av dem på glas. De jag har i åtanke är följande:

Tilquin Oude Pinot Noir

3 Fonteinen Armand & Gaston (1:a utgåvan)

3 Fonteinen Hommage

De Cam Nectarine Lambiek

De Cam Trosbessen

De Cam Wilde Bosbessen

De Cam Lambiek Special

Oud Beersel Oude Gueuze (2013)

Oud Beersel Oude Gueuze (2014)

Wets Kriek (1987)

Det kommer även finnas möjlighet att köpa en ‘bricka’ med fem varianter av Boons monoblends (VAT 91, 92, 108, 109 och 110).

Hoppas ni har möjlighet att närvara och att vi ses!

Tack för uppmärksamheten/

Jens Skrubbe 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s